MicroBT WhatsMiner M30S 88T mining profitability calculator

SHA-256 (3344W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$574.72
Rewards (LCC)81766.49478
Electricity cost$4.82
Week
Profit$4,023.03
Rewards (LCC)572365.46346
Electricity cost$33.71
Month
Profit$17,241.54
Rewards (LCC)2452994.84338
Electricity cost$144.46
Year
Profit$209,772.03
Rewards (LCC)29844770.59444
Electricity cost$1,757.61
Description
Model Whatsminer M30S from MicroBT mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 88Th/s for a power consumption of 3344W.
Most profitable coins for MicroBT WhatsMiner M30S 88T
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 5.8 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $574.72 |
Peercoin PPC | ~28,800 sec. | $ 8.5 M $ 297.2 | 5.243 B 7.961 PH/s | 37.593 PPC | -$1.26 |
Bitcoin BTC | - | $ 1.5 T $ 10.5 B | 136.607 T 1.037 ZH/s | 3.155 BTC | -$1.67 |
BitcoinCash BCH | - | $ 7.1 B $ 57.0 M | 673.323 B 4.927 EH/s | 3.13 BCH | -$1.90 |
DGB-SHA DGB | ~49.684 sec. | $ 66.0 M $ 5.6 M | 623.433 M 35.732 PH/s | 262.24 DGB | -$2.13 |
BitcoinSV BSV | - | $ 292.5 M $ 10.8 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$3.04 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$4.29 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$4.82 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 0.0 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$4.82 |
Specifications

| Manufacturer | MicroBT |
| Model | WhatsMiner M30S 88T |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Apr 2020 |
| Site | https://www.whatsminer.com |
| Size | 390 x 155 x 240mm |
| Weight | 10500g |
| Chip name | Samsung |
| Chip size | 8nm |
| Noise level | 72db |
| Fan(s) | 2 |
| Consumption | 3344 W |
| Voltage | 220V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -5 - 35 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |