MicroBT Whatsminer M21 mining profitability calculator

SHA-256 (1680W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$181.98
Rewards (LCC)26016.61198
Electricity cost$2.42
Week
Profit$1,273.84
Rewards (LCC)182116.28383
Electricity cost$16.93
Month
Profit$5,459.33
Rewards (LCC)780498.35926
Electricity cost$72.58
Year
Profit$66,421.88
Rewards (LCC)9496063.37096
Electricity cost$883.01
Description
Model Whatsminer M21 from MicroBT mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 28Th/s for a power consumption of 1860W.
Most profitable coins for MicroBT Whatsminer M21
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 5.8 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $181.98 |
DGB-SHA DGB | ~40.928 sec. | $ 66.0 M $ 5.6 M | 626.214 M 26.691 PH/s | 262.24 DGB | -$1.57 |
Peercoin PPC | - | $ 8.5 M $ 297.2 | 5.238 B 8.387 PH/s | 37.107 PPC | -$1.30 |
Bitcoin BTC | - | $ 1.5 T $ 10.5 B | 136.607 T 1.040 ZH/s | 3.152 BTC | -$1.42 |
BitcoinCash BCH | - | $ 7.1 B $ 57.0 M | 673.323 B 4.927 EH/s | 3.13 BCH | -$1.49 |
BitcoinSV BSV | - | $ 292.5 M $ 10.8 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$1.85 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$2.25 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$2.42 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 0.0 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$2.42 |
Specifications

| Manufacturer | MicroBT |
| Model | Whatsminer M21 |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Aug 2019 |
| Site | https://www.microbt.com |
| Size | 380 x 130 x 220mm |
| Chip name | TSMC |
| Chip size | 12nm |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 2 |
| Consumption | 1680 W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -5 - 40 °C |