Innosilicon T3+ 52T mining profitability calculator
SHA-256 (2200W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$339.28
Rewards (LCC)48316.56510
Electricity cost$3.17
Week
Profit$2,374.98
Rewards (LCC)338215.95568
Electricity cost$22.18
Month
Profit$10,178.50
Rewards (LCC)1449496.95291
Electricity cost$95.04
Year
Profit$123,838.47
Rewards (LCC)17635546.26035
Electricity cost$1,156.32
Description
Model T3+ 52T from Innosilicon mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 52Th/s for a power consumption of 2200W.
Most profitable coins for Innosilicon T3+ 52T
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 5.8 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $339.28 |
Peercoin PPC | - | $ 8.5 M $ 297.2 | 5.335 B 8.970 PH/s | 36.489 PPC | -$1.16 |
Bitcoin BTC | - | $ 1.5 T $ 10.5 B | 137.053 T 1.128 ZH/s | 3.147 BTC | -$1.32 |
BitcoinCash BCH | - | $ 7.1 B $ 57.0 M | 673.323 B 4.927 EH/s | 3.13 BCH | -$1.45 |
DGB-SHA DGB | ~5,082.353 sec. | $ 66.0 M $ 5.6 M | 628.723 M 34.906 PH/s | 262.24 DGB | -$1.59 |
BitcoinSV BSV | - | $ 292.5 M $ 10.8 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$2.12 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$2.86 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$3.17 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 0.0 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$3.17 |
Specifications
| Manufacturer | Innosilicon |
| Model | T3+ 52T |
| Also known as | Terminator3-Plus-52T |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | May 2019 |
| Size | 141 x 220 x 430mm |
| Weight | 10000g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 2 |
| Consumption | 2200 W |
| Voltage | 12V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 45 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |