Innosilicon A10 ETHMaster (485Mh) mining profitability calculator

Ethash (850W)
MH/s
Metaverse
ETP
$/kWh
Day
Profit$16.87
Rewards (ETP)3435.62668
Electricity cost$1.22
Week
Profit$118.12
Rewards (ETP)24049.38673
Electricity cost$8.57
Month
Profit$506.22
Rewards (ETP)103068.80029
Electricity cost$36.72
Year
Profit$6,159.00
Rewards (ETP)1254003.73688
Electricity cost$446.76
Description
Model A10 ETHMaster (485Mh) from Innosilicon mining Ethash algorithm with a maximum hashrate of 485MH/s for a power consumption of 850W.
Most profitable coins for Innosilicon A10 ETHMaster (485Mh)
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
Metaverse ETP | - | $ 457.7 K $ 0.0 | 9.865 B 216.443 MH/s | 0.809 ETP | $16.87 |
EthereumPoW ETHW | ~3,200 sec. | $ 35.5 M $ 2.1 M | 20.867 T 1.619 TH/s | 2.001 ETHW | $0.10 |
EthereumClassic ETC | ~659.542 sec. | $ 1.5 B $ 62.4 M | 2.533.360 T 190.993 TH/s | 1.987 ETC | -$0.91 |
Expanse EXP | - | $ 7.3 K $ 0.0 | 1.789 T 83.581 GH/s | 4 EXP | -$1.21 |
Specifications

| Manufacturer | Innosilicon |
| Model | A10 ETHMaster (485Mh) |
| Also known as | A10 ETHKing |
| Algorithms | Ethash |
| Release | Sep 2018 |
| Size | 125 x 155 x 360mm |
| Weight | 5400g |
| Chip name | GPU/ASIC |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 2 |
| Consumption | 850 W |
| Voltage | 12V |
| Temperature | 0 - 40 °C |