Ebang Ebit E12+ mining profitability calculator

SHA-256 (2250W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$336.30
Rewards (LCC)46458.23567
Electricity cost$3.24
Week
Profit$2,354.09
Rewards (LCC)325207.64969
Electricity cost$22.68
Month
Profit$10,088.97
Rewards (LCC)1393747.07010
Electricity cost$97.20
Year
Profit$122,749.17
Rewards (LCC)16957256.01957
Electricity cost$1,182.60
Description
Model Ebit E12+ from Ebang mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 50TH/s for a power consumption of 2250W.
Most profitable coins for Ebang Ebit E12+
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 6.0 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $336.30 |
Peercoin PPC | ~640 sec. | $ 9.0 M $ 1.4 K | 6.006 B 8.269 PH/s | 37.238 PPC | -$1.39 |
BitcoinCash BCH | ~NaN sec. | $ 8.7 B $ 76.7 M | 740.315 B 4.992 EH/s | 3.125 BCH | -$1.40 |
Bitcoin BTC | - | $ 1.6 T $ 14.7 B | 136.607 T 1.081 ZH/s | 3.146 BTC | -$1.40 |
DGB-SHA DGB | ~35.251 sec. | $ 68.7 M $ 31.1 M | 615.817 M 41.248 PH/s | 262.24 DGB | -$1.63 |
BitcoinSV BSV | - | $ 329.8 M $ 11.7 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$2.10 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.1 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$2.98 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$3.24 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 60.8 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$3.24 |
Specifications

| Manufacturer | Ebang |
| Model | Ebit E12+ |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Aug 2019 |
| Site | http://miner.ebang.com.cn |
| Size | 205 x 195 x 303mm |
| Weight | 10000g |
| Chip name | DW1233 |
| Chip size | 10nm |
| Consumption | 2250 W |
| Interface | Ethernet |
| Humidity | 5 - 95 % |