Bitmain Antminer S19 (95Th) mining profitability calculator

SHA-256 (3250W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$634.76
Rewards (LCC)88270.64777
Electricity cost$4.68
Week
Profit$4,443.30
Rewards (LCC)617894.53441
Electricity cost$32.76
Month
Profit$19,042.72
Rewards (LCC)2648119.43319
Electricity cost$140.40
Year
Profit$231,686.46
Rewards (LCC)32218786.43718
Electricity cost$1,708.20
Description
Model Antminer S19 (95Th) from Bitmain mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 95Th/s for a power consumption of 3250W.
Most profitable coins for Bitmain Antminer S19 (95Th)
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 6.0 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $634.76 |
Peercoin PPC | ~43,200 sec. | $ 8.6 M $ 6.1 K | 5.528 B 7.743 PH/s | 37.856 PPC | -$0.95 |
Bitcoin BTC | ~909.474 sec. | $ 1.6 T $ 7.0 B | 132.472 T 956.240 EH/s | 3.139 BTC | -$1.11 |
BitcoinCash BCH | ~-12,342.857 sec. | $ 8.9 B $ 44.2 M | 795.625 B 5.472 EH/s | 3.128 BCH | -$1.32 |
DGB-SHA DGB | ~38.332 sec. | $ 70.0 M $ 5.7 M | 635.533 M 42.172 PH/s | 265.2 DGB | -$1.63 |
BitcoinSV BSV | - | $ 316.4 M $ 8.8 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$2.61 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$4.18 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$4.68 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 41.2 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$4.68 |
Specifications

| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S19 (95Th) |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | May 2020 |
| Site | https://shop.bitmain.com |
| Size | 400 x 195.5 x 290mm |
| Weight | 14200g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Consumption | 3250 W |
| Wires | Two AC input wires, 10A per wire |
| Voltage | 220V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 0 - 40 °C |
| Humidity | 10 - 90 % |