Bitmain Antminer S17 Pro (53Th) mining profitability calculator

SHA-256 (2094W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$351.66
Rewards (LCC)49245.72981
Electricity cost$3.02
Week
Profit$2,461.65
Rewards (LCC)344720.10867
Electricity cost$21.11
Month
Profit$10,549.91
Rewards (LCC)1477371.89431
Electricity cost$90.46
Year
Profit$128,357.27
Rewards (LCC)17974691.38074
Electricity cost$1,100.61
Description
Model Antminer S17 Pro (53Th) from Bitmain mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 53Th/s for a power consumption of 2094W.
Most profitable coins for Bitmain Antminer S17 Pro (53Th)
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 5.9 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $351.66 |
Peercoin PPC | - | $ 8.6 M $ 6.6 K | 5.573 B 8.724 PH/s | 36.743 PPC | -$1.01 |
Bitcoin BTC | ~43,200 sec. | $ 1.6 T $ 14.3 B | 135.595 T 914.247 EH/s | 3.158 BTC | -$1.07 |
BitcoinCash BCH | ~7,854.545 sec. | $ 9.0 B $ 49.2 M | 817.228 B 6.260 EH/s | 3.126 BCH | -$1.19 |
DGB-SHA DGB | ~184.222 sec. | $ 69.9 M $ 11.8 M | 759.132 M 44.985 PH/s | 265.2 DGB | -$1.59 |
BitcoinSV BSV | - | $ 320.0 M $ 9.7 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$1.84 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$2.73 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$3.02 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 0.0 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$3.02 |
Specifications

| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S17 Pro (53Th) |
| Also known as | Antminer S17 Pro-53TH/s |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Apr 2019 |
| Site | https://shop.bitmain.com |
| Size | 178 x 296 x 298mm |
| Weight | 11000g |
| Chip name | BM1397 |
| Chip size | 7nm |
| Noise level | 82db |
| Fan(s) | 4 |
| Consumption | 2094 W |
| Voltage | 12V |
| Temperature | 5 - 45 °C |