Bitmain Antminer S15 (28Th) mining profitability calculator

SHA-256 (1596W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$158.93
Rewards (LCC)26016.61198
Electricity cost$2.30
Week
Profit$1,112.51
Rewards (LCC)182116.28383
Electricity cost$16.09
Month
Profit$4,767.88
Rewards (LCC)780498.35926
Electricity cost$68.95
Year
Profit$58,009.25
Rewards (LCC)9496063.37096
Electricity cost$838.86
Description
Model Antminer S15 (28Th) from Bitmain mining 2 algorithms (SHA-256) with a maximum hashrate of 28Th/s for a power consumption of 1596W.
Most profitable coins for Bitmain Antminer S15 (28Th)
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 5.1 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $158.93 |
DGB-SHA DGB | ~269.159 sec. | $ 80.6 M $ 10.8 M | 862.910 M 37.654 PH/s | 268.193 DGB | -$1.52 |
Peercoin PPC | ~28,800 sec. | $ 8.2 M $ 14.6 K | 6.059 B 9.743 PH/s | 35.742 PPC | -$1.39 |
BitcoinCash BCH | ~6,171.429 sec. | $ 8.5 B $ 76.9 M | 885.677 B 5.643 EH/s | 3.129 BCH | -$1.45 |
Bitcoin BTC | - | $ 1.3 T $ 9.9 B | 138.967 T 1.073 ZH/s | 3.132 BTC | -$1.44 |
BitcoinSV BSV | - | $ 324.9 M $ 15.0 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$1.67 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$2.15 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$2.30 |
Unobtanium UNO | - | $ 100.1 K $ 10.1 K | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$2.30 |
Specifications

| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S15 (28Th) |
| Algorithms | SHA-256, SHA-256 |
| Release | Dec 2018 |
| Size | 176 x 221 x 279mm |
| Weight | 7000g |
| Chip name | BM1391BE |
| Chip size | 7nm |
| Noise level | 76db |
| Fan(s) | 2 |
| Consumption | 1596 W |
| Wires | APW8 PSU included |
| Voltage | 16V-18V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 40 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |