Bitmain Antminer S17+ (73Th) mining profitability calculator

SHA-256 (2920W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$491.52
Rewards (LCC)67829.02408
Electricity cost$4.20
Week
Profit$3,440.66
Rewards (LCC)474803.16855
Electricity cost$29.43
Month
Profit$14,745.67
Rewards (LCC)2034870.72235
Electricity cost$126.14
Year
Profit$179,405.63
Rewards (LCC)24757593.78857
Electricity cost$1,534.75
Description
Model Antminer S17+ (73Th) from Bitmain mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 73Th/s for a power consumption of 2920W.
Most profitable coins for Bitmain Antminer S17+ (73Th)
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 6.0 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $491.52 |
DGB-SHA DGB | ~30.444 sec. | $ 68.7 M $ 31.1 M | 668.609 M 24.641 PH/s | 265.2 DGB | -$2.02 |
Peercoin PPC | - | $ 9.0 M $ 1.4 K | 5.125 B 8.824 PH/s | 36.639 PPC | -$1.08 |
Bitcoin BTC | ~1,542.857 sec. | $ 1.6 T $ 14.7 B | 132.472 T 917.682 EH/s | 3.139 BTC | -$1.44 |
BitcoinCash BCH | ~NaN sec. | $ 8.7 B $ 76.7 M | 740.694 B 4.992 EH/s | 3.125 BCH | -$1.52 |
BitcoinSV BSV | - | $ 329.8 M $ 11.7 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$2.54 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.1 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$3.82 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$4.20 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 60.8 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$4.20 |
Specifications

| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S17+ (73Th) |
| Also known as | 266-Aa |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Dec 2019 |
| Size | 175 x 298 x 304mm |
| Weight | 11000g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Consumption | 2920 W |
| Voltage | 12V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 45 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |