MicroBT Whatsminer M21S mining profitability calculator

SHA-256 (3360W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$375.45
Rewards (LCC)52033.22395
Electricity cost$4.84
Week
Profit$2,628.12
Rewards (LCC)364232.56765
Electricity cost$33.87
Month
Profit$11,263.36
Rewards (LCC)1560996.71851
Electricity cost$145.15
Year
Profit$137,037.57
Rewards (LCC)18992126.74192
Electricity cost$1,766.02
Description
Model Whatsminer M21S from MicroBT mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 56Th/s for a power consumption of 3360W.
Most profitable coins for MicroBT Whatsminer M21S
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 6.0 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $375.45 |
DGB-SHA DGB | ~31.487 sec. | $ 68.7 M $ 31.1 M | 669.495 M 24.232 PH/s | 265.2 DGB | -$3.16 |
Peercoin PPC | - | $ 9.0 M $ 1.4 K | 5.116 B 8.824 PH/s | 36.639 PPC | -$2.44 |
Bitcoin BTC | ~1,630.189 sec. | $ 1.6 T $ 14.7 B | 132.472 T 926.650 EH/s | 3.139 BTC | -$2.72 |
BitcoinCash BCH | ~NaN sec. | $ 8.7 B $ 76.7 M | 740.063 B 4.992 EH/s | 3.125 BCH | -$2.78 |
BitcoinSV BSV | - | $ 329.8 M $ 11.7 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$3.56 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.1 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$4.54 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$4.84 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 60.8 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$4.84 |
Specifications

| Manufacturer | MicroBT |
| Model | Whatsminer M21S |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Aug 2019 |
| Site | https://www.microbt.com |
| Size | 390 x 155 x 240mm |
| Consumption | 3360 W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -5 - 40 °C |