MicroBT Whatsminer M21 mining profitability calculator

SHA-256 (1680W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$187.72
Rewards (LCC)26016.61198
Electricity cost$2.42
Week
Profit$1,314.06
Rewards (LCC)182116.28383
Electricity cost$16.93
Month
Profit$5,631.68
Rewards (LCC)780498.35926
Electricity cost$72.58
Year
Profit$68,518.78
Rewards (LCC)9496063.37096
Electricity cost$883.01
Description
Model Whatsminer M21 from MicroBT mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 28Th/s for a power consumption of 1860W.
Most profitable coins for MicroBT Whatsminer M21
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 6.0 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $187.72 |
BitcoinCash BCH | ~NaN sec. | $ 8.7 B $ 76.7 M | 740.315 B 4.992 EH/s | 3.125 BCH | -$1.39 |
Bitcoin BTC | - | $ 1.6 T $ 14.7 B | 136.607 T 961.841 EH/s | 3.138 BTC | -$1.39 |
Peercoin PPC | ~2,057.143 sec. | $ 9.0 M $ 1.4 K | 5.473 B 9.414 PH/s | 36.05 PPC | -$1.32 |
DGB-SHA DGB | ~9,600 sec. | $ 68.7 M $ 31.1 M | 663.143 M 35.978 PH/s | 262.24 DGB | -$1.58 |
BitcoinSV BSV | - | $ 329.8 M $ 11.7 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$1.78 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.1 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$2.27 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$2.42 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 60.8 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$2.42 |
Specifications

| Manufacturer | MicroBT |
| Model | Whatsminer M21 |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Aug 2019 |
| Site | https://www.microbt.com |
| Size | 380 x 130 x 220mm |
| Chip name | TSMC |
| Chip size | 12nm |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 2 |
| Consumption | 1680 W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -5 - 40 °C |