MicroBT Whatsminer M20S mining profitability calculator

SHA-256 (3360W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$423.33
Rewards (LCC)65041.52994
Electricity cost$4.84
Week
Profit$2,963.29
Rewards (LCC)455290.70957
Electricity cost$33.87
Month
Profit$12,699.82
Rewards (LCC)1951245.89814
Electricity cost$145.15
Year
Profit$154,514.46
Rewards (LCC)23740158.42740
Electricity cost$1,766.02
Description
Model Whatsminer M20S from MicroBT mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 70Th/s for a power consumption of 3360W.
Most profitable coins for MicroBT Whatsminer M20S
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 5.4 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $423.33 |
Peercoin PPC | ~1,066.667 sec. | $ 8.2 M $ 402.3 | 5.382 B 8.345 PH/s | 37.154 PPC | -$2.20 |
DGB-SHA DGB | ~4,114.286 sec. | $ 84.8 M $ 3.9 M | 698.181 M 37.941 PH/s | 265.2 DGB | -$2.35 |
BitcoinCash BCH | ~17,280 sec. | $ 8.6 B $ 53.2 M | 798.832 B 5.815 EH/s | 3.126 BCH | -$2.48 |
Bitcoin BTC | - | $ 1.4 T $ 13.2 B | 135.595 T 1.015 ZH/s | 3.135 BTC | -$2.51 |
BitcoinSV BSV | - | $ 306.1 M $ 8.6 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$3.36 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$4.47 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$4.84 |
Unobtanium UNO | - | $ 93.1 K $ 9.1 K | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$4.84 |
Specifications

| Manufacturer | MicroBT |
| Model | Whatsminer M20S |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Aug 2019 |
| Site | https://www.microbt.com |
| Size | 130 x 220 x 390mm |
| Weight | 12500g |
| Chip name | TSMC |
| Chip size | 12nm |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 2 |
| Consumption | 3360 W |
| Voltage | 12V |
| Temperature | -5 - 40 °C |