Innosilicon T3 43T mining profitability calculator

SHA-256 (2100W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$288.98
Rewards (LCC)39954.08268
Electricity cost$3.02
Week
Profit$2,022.86
Rewards (LCC)279678.57873
Electricity cost$21.17
Month
Profit$8,669.39
Rewards (LCC)1198622.48029
Electricity cost$90.72
Year
Profit$105,477.56
Rewards (LCC)14583240.17683
Electricity cost$1,103.76
Description
Model T3 43T from Innosilicon mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 43Th/s for a power consumption of 2100W.
Most profitable coins for Innosilicon T3 43T
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 6.0 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $288.98 |
Peercoin PPC | ~43,200 sec. | $ 9.0 M $ 1.4 K | 5.194 B 8.417 PH/s | 37.073 PPC | -$1.19 |
Bitcoin BTC | ~5,760 sec. | $ 1.6 T $ 14.7 B | 132.472 T 975.923 EH/s | 3.141 BTC | -$1.39 |
BitcoinCash BCH | ~NaN sec. | $ 8.7 B $ 76.7 M | 740.315 B 4.992 EH/s | 3.125 BCH | -$1.44 |
DGB-SHA DGB | ~5,082.353 sec. | $ 68.7 M $ 31.1 M | 631.465 M 36.894 PH/s | 265.2 DGB | -$1.66 |
BitcoinSV BSV | - | $ 329.8 M $ 11.7 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$2.05 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.1 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$2.80 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$3.02 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 60.8 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$3.02 |
Specifications

| Manufacturer | Innosilicon |
| Model | T3 43T |
| Also known as | Terminator3-43T |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Jan 2019 |
| Size | 141 x 220 x 430mm |
| Weight | 10000g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 2 |
| Consumption | 2100 W |
| Temperature | 5 - 40 °C |