Canaan AvalonMiner 1246 mining profitability calculator

SHA-256 (3420W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$587.78
Rewards (LCC)83624.82421
Electricity cost$4.92
Week
Profit$4,114.46
Rewards (LCC)585373.76944
Electricity cost$34.47
Month
Profit$17,633.39
Rewards (LCC)2508744.72618
Electricity cost$147.74
Year
Profit$214,539.58
Rewards (LCC)30523060.83522
Electricity cost$1,797.55
Description
Model AvalonMiner 1246 from Canaan mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 90Th/s for a power consumption of 3420W.
Most profitable coins for Canaan AvalonMiner 1246
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 5.8 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $587.78 |
Peercoin PPC | ~43,200 sec. | $ 8.5 M $ 297.2 | 5.312 B 8.970 PH/s | 36.489 PPC | -$1.44 |
Bitcoin BTC | ~43,200 sec. | $ 1.5 T $ 10.5 B | 136.890 T 1.095 ZH/s | 3.143 BTC | -$1.72 |
BitcoinCash BCH | - | $ 7.1 B $ 57.0 M | 673.323 B 4.927 EH/s | 3.13 BCH | -$1.95 |
DGB-SHA DGB | ~5,760 sec. | $ 66.0 M $ 5.6 M | 626.456 M 40.762 PH/s | 262.24 DGB | -$2.19 |
BitcoinSV BSV | - | $ 292.5 M $ 10.8 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$3.11 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$4.39 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$4.92 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 0.0 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$4.92 |
Specifications

| Manufacturer | Canaan |
| Model | AvalonMiner 1246 |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Jan 2021 |
| Site | https://canaan.io |
| Size | 331 x 195 x 292mm |
| Weight | 12800g |
| Chip name | A12 |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Consumption | 3420 W |
| Voltage | 12V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | -5 - 35 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |