ASICminer 8 Nano 44Th mining profitability calculator

SHA-256 (2100W)
TH/s
LitecoinCash
LCC
$/kWh
Day
Profit$295.77
Rewards (LCC)40883.24739
Electricity cost$3.02
Week
Profit$2,070.39
Rewards (LCC)286182.73173
Electricity cost$21.17
Month
Profit$8,873.11
Rewards (LCC)1226497.42169
Electricity cost$90.72
Year
Profit$107,956.20
Rewards (LCC)14922385.29722
Electricity cost$1,103.76
Description
Model 8 Nano 44Th from ASICminer mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 44TH/s for a power consumption of 2100W.
Most profitable coins for ASICminer 8 Nano 44Th
| Name | Block time | Market cap. Exchange volume | Current difficulty Nethash | Block reward | Profit 24h |
|---|---|---|---|---|---|
LitecoinCash LCC | ~NaN sec. | $ 6.0 M $ 0.0 | 10.825 M 392.653 TH/s | 500 LCC | $295.77 |
Peercoin PPC | - | $ 9.0 M $ 1.4 K | 5.457 B 8.368 PH/s | 37.128 PPC | -$1.23 |
Bitcoin BTC | ~43,200 sec. | $ 1.6 T $ 14.7 B | 136.607 T 944.803 EH/s | 3.162 BTC | -$1.40 |
BitcoinCash BCH | ~NaN sec. | $ 8.7 B $ 76.7 M | 740.315 B 4.992 EH/s | 3.125 BCH | -$1.40 |
DGB-SHA DGB | ~411.429 sec. | $ 68.7 M $ 31.1 M | 625.787 M 33.373 PH/s | 262.24 DGB | -$1.63 |
BitcoinSV BSV | - | $ 329.8 M $ 11.7 M | 90.987 B 662.351 PH/s | 6.25 BSV | -$2.02 |
Zetacoin ZET | ~37.895 sec. | $ 0.0 $ 0.1 | 1.158 M 165.815 TH/s | 1 ZET | -$2.79 |
Myriad-SHA XMY | ~1,122.078 sec. | $ 0.0 $ 0.0 | 267.262 B 956.568 PH/s | 250 XMY | -$3.02 |
Unobtanium UNO | - | $ 21.9 K $ 60.8 | 337.409 M 4.208 PH/s | 0.01 UNO | -$3.02 |
Specifications

| Manufacturer | ASICminer |
| Model | 8 Nano 44Th |
| Also known as | 8 Nano 44Th/s |
| Algorithms | SHA-256 |
| Release | Oct 2018 |
| Size | 500 x 500 x 235mm |
| Weight | 27000g |
| Chip name | AM0815 |
| Chip size | 8nm |
| Noise level | 47db |
| Fan(s) | 6 |
| Consumption | 2100 W |